Annons

SAP-CASE/ERP: Så bygger Emballator en molnplattform

Thomas EKSTRÖM, IT-ansvarig, Emballator: ”Vi behövde komma bort från en situation där bolagen arbetade som öar.”
Affärsystemutvecklaren SAP:s enskilt största kommersiella utmaning är fortsatt den massiva "flaskhals" av kunder som måste migreras till molnet innan tidsfristen för mainstream-supporten för flaggskepps-produkten SAP ECC 6.0 (Business Suite 7) upphör den 31 december 2027. Det innebär att tiotusentals globala företag parallellt måste migrera sina affärskritiska system till lösningar som molnplattformen SAP S/4HANA Cloud; något som bl a sätter en press på SAP’s partnerföretag på implementations-sidan. Problemen i detta är flera, men framför allt kanske att en mängd företag som kört SAP-lösningen har byggt upp system med miljoner rader av egen kod. Att rensa och anpassa denna till SAPs standardiserade molnarkitektur är inte oproblematiskt.
Annat handlar om komplexa integrationer, transformations- och rensningsarbete av historiska data vid flytten till SAP HANA-databasen, och inte minst en brist på konsulter med rätt migarations-kompetens. Ett projekt kan, baserat på ovanstående, alltså bli dyrt och riskfyllt. Här kämpar nu SAP hårt för att övertyga traditionella "on-premise"-kunder – alltså såna som har stabila, lokalt driftade system - om varför de ska betala dryga pengar för att flytta till en prenumerations-baserad molnmodell. Cirka hälften av de kunder som ännu inte migrerat uppger att de har svårt att se ett tydligt affärsvärde i förhållande till kostnaden.
Men samtidigt som att kostnaderna obestridligen finns där är utvecklingspotentialen med att etablera sig på molnplattform mycket god. En modern och framtidssäkrad miljö, tänk fullt utvecklad AI, som hjälper sina användare att arbeta mer gemensamt och som stödjer ambition att växa hållbart är kort sagt över tid en nödvändig satsning.
SAP har under sommaren lagt upp ett intressant nordeuropeiskt case relaterat till detta: Emballator Group. Bolaget, en del I den familjeägda svenska industrigruppen Herenco, är på en tillväxtresa i norra Europa och för att kunna växa långsiktigt, arbeta mer samordnat och skapa en modernare digital grund, och nu samlar koncernen nu sina verksamheter kring en gemensam molnbaserad affärsplattform från SAP. Ambitionen är ett mer sammanhållet Emballator, där gemensamma processer och bättre data ger nya möjligheter både internt och för kunderna.
”Vi behövde komma bort från en situation där bolagen arbetade som öar. Målet är att arbeta sammanhållet som ett Emballator med gemensamma processer, bättre transparens och ett system som kan växa med oss,” säger Thomas Ekström, IT- och affärssystemsansvarig på Emballator Group.
Hur gick man till väga? Vad betydde molnplattformen? Bristen på kompetenta SAP-konsulter kan vara ett problem - vilken roll hade SAP-partnern Implema? Det innebär att tiotusentals globala företag parallellt måste migrera sina affärskritiska system till lösningar som molnlösningen SAP S/4HANA Cloud;

Emballator tillverkar förpackningslösningar för en rad olika branscher och produkter – från hinkar i plåt och plast till tuber, kapsyler och andra förpackningar som många människor möter i vardagen. Koncernen har omkring 900 medarbetare, huvudkontor i Ulricehamn och verksamhet på flera marknader i norra Europa.
För Emballator blev det tydligt att koncernen behövde en gemensam och mer framtidssäker plattform. Inte minst viktigt i bakgrunden är hur bolaget utvecklats i sin systemmiljö. Detta ser tämligen typiskt ut: Under lång tid hade flera av bolagen i gruppen arbetat i ett äldre SAP-system som ursprungligen installerades redan 1999. Med åren hade systemmiljön blivit alltmer lokalt anpassad. Olika bolag hade utvecklat egna arbetssätt, nya bolag hade tillkommit genom förvärv och vissa verksamheter arbetade i äldre system med begränsat stöd.

Emballator tillverkar förpackningslösningar för en rad olika branscher och produkter – från hinkar i plåt och plast till tuber, kapsyler och andra förpackningar som många människor möter i vardagen.

En molnstrategi för en växande koncern
Beslutet att gå mot en molnbaserad lösning togs redan 2021 som en del av Emballators övergripande IT-strategi. För koncernen handlade det både om att minska sårbarheten i en äldre systemmiljö och om att skapa bättre förutsättningar för tillväxt, säkerhet och löpande utveckling.Valet föll på det molnbaserade affärssystemet SAP Cloud ERP. Man hade sedan tidigare lång erfarenhet av SAP och såg en trygghet i att bygga vidare på en global plattform med stöd för framtida regelverk, standardiserade processer och nya digitala möjligheter.Arbetet görs tillsammans med SAP-partnern Implema. För Emballator har det varit viktigt att arbeta nära en partner som både förstår tekniken och passar koncernens sätt att arbeta. Det är allmänt sånt som är typiskt för Implemas track record, som PLM&ERP News skrivit om i flera intressanta case.Projektet omfattar inledningsvis sju bolag i koncernen. Två bolag är redan i drift och ytterligare utrullningar planeras stegvis. Under resan analyseras också hur mindre bolag i gruppen på bästa sätt kan anslutas till plattformen utan att administrationen blir för tung.

Från lokala arbetssätt till gemensamma standardprocesser
Den nya plattformen täcker centrala delar av verksamheten, från försäljning och produktion till fakturering. För Emballator har en viktig princip varit att följa standardiserade processer i så hög grad som möjligt. Det innebär en stor förändring för organisationer som tidigare haft många lokala arbetssätt, manuella lösningar och genvägar vid sidan av affärssystemet. Samtidigt är det just där som mycket av värdet skapas.
”I en molnbaserad lösning behöver man följa processerna. Gör man saker vid sidan av i till exempel Excel tappar man också spårbarheten. Men när man håller sig till systemet får man bättre transparens, bättre analysunderlag och mindre beroende av kunskap som tidigare enbart fanns i enskilda personers huvuden,” säger Thomas Ekström.
För Emballator handlar förändringen därför inte bara om teknik. Minst lika viktigt är att skapa gemensamma arbetssätt och få människor från olika bolag att samarbeta mer över bolagsgränserna.”Det här är en viktig del av vår långsiktiga utveckling. Vi vill ha en modern, säker och framtidssäkrad miljö som hjälper oss att arbeta mer gemensamt och som stödjer vår ambition att växa hållbart i norra Europa,” säger Maria Backlund, ansvarig för marknad och säljprocesser på Emballator Group.

Vi vill ha en modern, säker och framtidssäkrad miljö som hjälper oss att arbeta mer gemensamt och som stödjer vår ambition att växa hållbart i norra Europa,” säger Maria Backlund.

Bättre samarbete med kunderna
På sikt ser Emballator också tydliga möjligheter att skapa större nytta för kunderna. Flera av koncernens större kunder använder själva SAP, vilket öppnar för mer effektiva kopplingar mellan systemen, bättre informationsflöden och ökad transparens i samarbetet. Det kan handla om allt från enklare integrationer till bättre lageröverblick, snabbare prognosarbete och mer träffsäkra beslut i gemensamma flöden.För Emballator är målet att affärsplattformen ska bidra till ett mer sammanhållet, datadrivet och skalbart arbetssätt. Den ska också lägga grunden för framtida användning av AI inom områden där det finns en tydlig affärsnytta, till exempel prognoser, bokslut, leverantörsfakturor och andra återkommande administrativa processer.

Ett framtidsfundament
Emballators slagord är ”Always create future”. För koncernen innebär det att arbeta långsiktigt och framtidssäkert, både med produkter, hållbarhetsarbete och digital utveckling.Den nya affärsplattformen är en del av den riktningen. Innan nästa steg tas inom exempelvis AI och mer avancerad automatisering behöver grunden vara stabil, gemensam och pålitlig.”Vi bygger fortfarande fundamentet. När data, processer och system hänger ihop får vi helt andra möjligheter framåt. Men vi vill göra det steg för steg och fokusera på sådant som skapar verklig affärsnytta,” säger Maria Backlund.

Print Friendly, PDF & Email

Success Stories

Success Stories

Industriellt

Intressant på PLM TV News

Aktuell ANALYS

Aktuell Analys

Aktuell Analys

3D-printing

Block title