Annons

CONTACTs PLM-gränssnitt Elements certifierat för integration mot SAP S/4HANA

Tyska mjukvaruutvecklaren CONTACT Softwares gränssnitt för PLM, Elements, har blivit certifierat för SAP avseende integration mot SAP S/4HANA.
Denna integration, hävdar dr Roland Drewinski, ledamot av CONTACTs styrelse, ger många företag stora fördelar. Konsekventa data och ”end-to-end-processer” underlättar samarbetet mellan team, avdelningar och globala platser. Detta påskyndar också leveranstiderna i utveckling och tillverkning, förbättrar kvaliteten och sparar kostnader.
Integrationen mot S/4HANA hjälper till att säkerställa strömlinjeformad synkronisering av företagets utvecklings-, produktions- och logistikprocesser. Inte minst behövs det för IoT-sidan.

Det är SAPs ”Integration and Certification Center” (SAP ICC) som har certifierat att CONTACT Elements, version 15.5, integrerats med SAP S/4HANA med standardintegrationstekniker. Det processdrivna gränssnittet för CIM Database PLM anpassar automatiskt masterdata för material, teknik- och anläggningsspecifika BOMar, projekt- och orderdata, tekniska ändringar, dokument och mycket mer med SAP-applikationer.
Detta innebär att faktorer som aktuella lagernivåer, materialpriser på komponenter eller öppna produktionsorder kan beaktas redan i konstruktionsfasen, liksom att förberedelser för arbetet och strategiska inköp kan planeras bättre.

Speciellt för konfigurering på beställning (CTO) och CTO + -processer är en integrerad bild av användarnas data relevant för att snabbt och kostnadseffektivt kunna uppfylla individuella kundförfrågningar.

MER HEMLÄXA ÄN PROAKTIV HANDLING
CONTACT Element-integration med S/4HANA kommunicerar också med andra SAP ERP-moduler, som anläggningsunderhåll för att utlösa reservdelsupphandling eller underhåll. Detta stöder upprättandet av nya affärsmodeller som IoT-baserade; något som verkar vara mer av en hemläxa för att vara aktuella som PLM-lösning, snarare än att det står för något proaktivt.
– Industri 4.0 eller smarta tjänster kräver ”end-to-end” processkedjor, där produktdata från pågående verksamhet och företags-IT är sammanhängande, säger dr Drewinski, och tillägger att, ”i kölvattnet av digitaliseringen är driftskompatibiliteten hos mjukvarulösningar mer än någonsin en toppfråga i företag.”

Print Friendly, PDF & Email

Success Stories

Success Stories

Industriellt

Intressant på PLM TV News

Aktuell ANALYS

Aktuell Analys

Aktuell Analys

3D-printing

Block title