Annons

Siemens fortsätter satsningen på spetsteknik inom PCB-design

AJ INCORVAIA, senior VP, kretskortsystem: ”ASTER-köpet tillför banbrytande kapaciteter för testteknik och tidigare optimering i designcykeln.”
När Siemens i veckan meddelade att man köper ASTER Technologies, en marknadsledare inom testverifiering och konstruktionsmjukvara för kretskortsmontering (PCB Assembly) var det ytterligare en bekräftelse på bolagets tunga satsning på elektronik-design och EDA (Electronic Design Automation). Det är heller inga tillfälligheter att Siemens Digital Industries Software sedan köpet av Mentor Graphics 2017 avancerat upp till en toppostion inom EDA-domänen. Bolagets relaterade lösningar samlas och hanteras inom ramen för Siemens EDA-division och har kontinuerligt vässats, dels via organisk intern produktutveckling och integration, dels via köp av kompletterande bolag och lösningskapabiliteter. Idag räknas också Siemens EDA som en av ”de tre stora” inom elektronikdesign-domänen tillsammans med Cadence och Synopsys.
Men det som ger Siemens ett försteg framför konkurrenterna är integration av elektroniklösningarna i Xcelerator-portföljen, vilket innebär att EDA-bitarna sömlöst kan kopplas till alla delar i den kompletta produktdesign-loopen, med allt ifrån CAD, simulering & analys, till digital tillverkningshantering och annat. Det är ett djup och en styrka som ingen annan utvecklare kan lägga upp på bordet.
När Siemens nu köper ASTER stärks ytterligare bolagets kapabiliteter inom elektronikdesign. En tung strategisk poäng är att man integrerar ASTERs avancerade "shift-left" Design for Test (DFT)-funktionalitet direkt i Siemens EDAs PCB-flaggskepp Xpedition och Valor-programvaran. Båda dessa finns med Siemens Xcelerator-portföljen och innehåller en av marknadens mest omfattande digitala verktyg för design av elektroniska system. Förvärvet ger kunderna tillgång till en verkligt integrerad digital tråd från kretskortsdesign till tillverkning, vilket möjliggör tidigare defektdetektering, minskade kostnader, snabbare time-to-market och förbättrad produktkvalitet och tillförlitlighet.
”Så är det,” säger AJ Incorvaia, senior VP och general manager för elektroniska system på Siemens Digital Industries Software. "Med det som ASTER Technologies tillför får våra användare tillgång till banbrytande kapaciteter inom kretskortsdesign och -tillverkning. Genom att integrera ASTERs marknadsledande testteknikprogramvara ger vi våra kunder möjlighet att optimera design mycket tidigare i designcykeln."
Notabelt är att förvärvet kommer vid en kritisk tidpunkt i branchen: Den ökande efterfrågan på fordonselektronik och den ökade integrationen av 5G-teknik i elektroniksystem kräver robusta testlösningar för att säkerställa säkerhet, tillförlitlighet och efterlevnad av stränga standarder. En omfattande teststrategi är därmed avgörande för att upptäcka defekter, undvika kostsamma designomtagningar, förhindra produktreturer och minska fältfel. Organisationer söker i allt högre grad DFT-funktionalitet inbäddad i sina kretskortsdesignlösningar och ett integrerat arbetsflöde för kretskortsdesign.

Kretskort är viktiga i produktutveckling eftersom de utgör en väsentlig ryggrad, som ansluter och stöder elektroniska komponenter i ett kompakt, tillförlitligt och tillverkningsbart paket, vilket möjliggör mindre och effektivare enheter genom att ersätta trassliga ledningar, medan prototypframställning säkerställer tidig feldetektering, kostnadsbesparingar och prestandaoptimering före massproduktion. De effektiviserar produktionen, minskar storleken och förbättrar enheternas funktionalitet och livslängd.
Men att skapa ett tillförlitligt kretskort kräver precision, planering och rigorösa tester. Avgörande kapabiliteter i detta handlar om att identifiera designfel, förbättra prestanda och säkerställa kostnadseffektivitet, vilket gör testlösningar till en oumbärlig del av utvecklingsprocessen.
Integrationen i Siemens upplägg gör det möjligt för företag att förbereda design och implementera robusta teststrategier tidigt i tillverkningsprocessen för PCB-montering, vilket möjliggör tidigare defektdetektering, minskade kostnader, snabbare time-to-market och förbättrad produktkvalitet och tillförlitlighet.
ASTERs expertis förstärker också Siemens Design for Manufacturing (DFM)-erbjudande.

Elektroniska industriella applikationer spelar en avgörande roll för att driva olika industrier. Från tillverkningsprocesser till automationssystem driver elektroniska applikationer effektivitet, produktivitet och innovation. Testning är en integrerad del av utvecklingen och driftsättningen av elektroniska industriella applikationer. Från att säkerställa kvalitet och tillförlitlighet till att uppfylla regelverk spelar grundlig testning en viktig roll för att dessa applikationer ska lyckas. ASTERs DfX-lösningar säkerställer kvaliteten och tillförlitligheten hos industriella elektroniska system.

Att hantera växande komplexitet inom elektronik
ASTER grundades 1993 och är baserat i Cesson-Sévigné, Frankrike och är idag en ledande leverantör av programvaruverktyg för att verifiera, montera och testa kretskortsaggregat. Företaget tillhandahåller övertygande mjukvarulösningar för verifiering av fysisk design av DFM för tillverkning, montering och testning av kretskort, tillsammans med robust testtäckningsanalys och optimerade testprogrammeringsfunktioner.
Dess flaggskeppsprodukt, TestWay, är känd för sin förstklassiga DFT-planering och implementering, vilket gör det möjligt för företag att förbereda design och implementera robusta teststrategier tidigt i tillverkningsprocessen för kretskortsmontering. TestWay kompletterar Siemens Valors design för tillverkning och montering och skapar en omfattande DFM-lösning.
Siemens chef för kretskortsystemsidan, AJ Incorvaia, menar att man genom att addera. ASTER Technologies ger kunderna möjlighet att optimera design mycket tidigare i designcykeln.
”Absolut, och detta kan minska kostnaderna dramatiskt, snabba upp tiden till marknaden och bidra till att säkerställa högsta möjliga nivå av produktkvalitet och tillförlitlighet. Det handlar om att ge våra kunder en komplett, integrerad lösning som förbereder dem för framgång från det allra första designkonceptet till slutproduktionen,” säger han.

ASTER Technologies tillhandahåller specialiserad programvara för elektronikindustrin och hjälper företag att designa, verifiera, montera och testa kretskortsaggregat (PCBA) med hög kvalitet och effektivitet, med hjälp av digital tvillingteknik för att simulera processer, förbättra testtäckningen, minska defekter och sänka kostnader inom sektorer som flyg-, fordons- och medicinindustrin. Bolaget erbjuder verktyg för Design-for-Manufacturing (DfM), testbarhetsanalys och automatiserad programgenerering för testutrustning, vilket säkerställer tillförlitlig elektronik från design till produktion. I detta använder de digital tvillingteknik för att skapa virtuella modeller av kretskortsaggregat och tillverknings-/testmaskiner för att simulera produktion och identifiera problem tidigt. Andra specialiteter är Design for Test (DfT) och Test Coverage Analysis, som används för att analysera konstruktioner för att säkerställa att de är lätt testbara och maximera defektdetektering. Inom tillverkningsoptimering erbjuder ASTER verktyg för Design for Manufacturing (DfM) och Assembly (DfA) för att förhindra fel före fysisk produktion. En viktig funktion kommer från företagets lösningar för generering av testprogram som automatiskt skapar testprogram för montering, inspektion och testutrustning.

Strategisk anpassning för komplexa elektroniska system
ASTERs lösningar används främst i sofistikerade, avancerade designer inom databehandling/HPC, fordonsindustrin och nätverkssektorerna, där det är avgörande att utveckla effektiva och kostnadseffektiva teststrategier. Detta förvärv gör det möjligt för Siemens att utöka sin differentierade och omfattande DFM-lösning för den globala PCB-marknaden.
”Att gå samman med Siemens är ett otroligt spännande nästa kapitel för vårt team och våra kunder. Vi har alltid varit passionerade för att hjälpa ingenjörer att skapa felfria PCB-designer genom avancerad testtäckningsanalys”, säger Christophe Lotz, grundare och CEO för ASTER Technologies, och han fortsätter:
”Nu, som en del av Siemens, har vi en oöverträffad möjlighet att integrera vår expertis i en bredare, branschledande portfölj. Det innebär att våra innovativa lösningar kan nå fler kunder, vilket gör det möjligt för dem att uppnå ännu större effektivitet, kvalitet och konkurrensfördelar. Vi är glada över att kunna bidra till Siemens vision om en verkligt integrerad digital tråd för elektronikdesign och tillverkning med precis tillräckligt med tester.”

Utökar Siemens EDA-portfölj
Med detta förvärv menar Siemens AJ Incorvaia att man ”förser kunderna med den bästa tekniken för elektronisk systemdesign som de behöver för att designa de bästa produkterna och bygga dem effektivt och med hög kvalitet.”
Klart är att integrationen av ASTERs teknik kommer att vässa tillverkningskapaciteten i PCBA-designportföljen, vilket utökar Siemens Xcelerator-portfölj och skapar en betydande konkurrensfördel. Detta drag gör det möjligt för Siemens att erbjuda ett komplett spektrum av DFM-funktioner, vilket hjälper kunder att säkerställa att design inte bara uppfyller tillverkningskraven utan också proaktivt optimerar teststrategier från de tidigaste utvecklingsstadierna.

Print Friendly, PDF & Email

Success Stories

Success Stories

Industriellt

Intressant på PLM TV News

Aktuell ANALYS

Aktuell Analys

Aktuell Analys

3D-printing

Block title