Annons

Simulering & Analys: En tjuvtitt på nya 2502-versionen av Siemens CFD-flaggskepp STAR-CCM+

Möt OLA DAHLIN, affärsansvarig för Simcenter-lösningarna. PLM&ERP News har fått en tjuvtitt på den uppdaterade 2025.2-versionen av STAR-CCM+. Det handlar alltså om Siemens Digital Industries Softwares flaggskepp i Simulerings & Analys-portföljen (S&A), Simcenter. OLA DAHLIN menar att, ”det är en efterlängtad uppdatering av vår multifysiska CFD-plattform, som effektiviserar arbetet med att hantera svår fysik eller att koppla ihop flera discipliner med varandra i analysen för att få djupare insikter i en produkts funktion och prestanda.”
Till saken hör att domänen generellt växer så det knakar. Siemens’ Simcenter-plattform är inget undantag. Bolaget avslöjar inte PLM-divisionens intäkter nedbrutet i domäner, men analytiker som jag talat med menar att Simcenter-portföljen, räknat i intäkter, idag i runda svängar representerar värden i närheten av bolagets CAD-intäkter. Givetvis är CAD-sidan betydligt större sett till antalet licenser, men S&A-sätena kostar i kraft av sina kapaciteter att lösa komplexa problem å andra sidan betydligt mer per licens. Men övergripande säger detta dock något om betydelsen av simulering i allmänhet och STAR-CCM+ i synnerhet.
Programmet hamnade hos Siemens i samband med köpet 2016 av CD-adapco. Denna multifysik CFD-mjukvara (”flödesdynamik”) gör det möjligt att modellera komplexitet och digitalt utforska hur produkter fungerar under verkliga fysiska förhållanden. Men lösningen har också en integral finita element-lösare (FEA) för studier av solid mekanik, vätskestruktur-interaktion, värmeledning och termiska spänningsproblem. Denna breda användbarhet har gjort STAR-CCM+ till närmast ett standardverktyg på CFD-sidan i de flesta av världens automotive-företag; BMW, Mercedes, Volvo Cars, Volvo Lastvagnar och Scania är några exempel. Men även inom flyg & försvar (t ex Boeing och Saab), olja & gas (t ex Aker offshore), motorer för marina- och tunga industriutrustningar (Wärtsilä), livsmedelsutrustningar (Tetra Pak), etc, har mjukvaran starka positioner.
Ola Dahlin säger vidare att STAR-CCM+ gynnas i tillväxten av trender kring elektrifiering, flyg-, försvars- och medicinteknik, samt hållbarhet.
I den nu uppdaterade 2025.2-versionen framhåller han bl a ytterligare funktionalitet i ”Stages” - en metod för att utföra olika steg i flödesanalyser, där olika lösare används.
”Praktiskt sett betyder detta att man kan dela upp analysen i steg med t ex en statisk analys och en efterföljande tidsupplöst del, utan att behöva sätta upp analysen på nytt, ett effektivare arbetssätt. Det som nu kommer är möjlighet att använda detta för vår kopplade fluid- och energilösare. Annat nytt är att GPU accelerering nu går att applicera på fall med rörliga objekt (t ex hjul inom aerodynamik) och för SPH (partikellösaren i STAR-CCM+). Men även när det gäller fordonskarosser kommer spännande nyheter.” Vilka då?

Siemens Digital Industries Software fortsätter att i snabb takt investera i att vässa funktionaliteter och överbrygga gap i Simcenter-portföljen. Mycket relaterar till EDA (Electronic Design Automation) där lösningarna tar upp kampen med Ansys och där köpet av Altair kommer att innebära ett hot mot Ansys ledarplats totalt på CAE-sidan. Men som ett av de tunga inslagen i Simcenter-portfölj har bolagets CFD multifysik-flaggskepp STAR-CCM+ också fått sin beskärda del av investeringar; i den senaste versionen med många tillägg kring sånt som GPU-lösare och adderande SPH-metoder (Smoothed-Particle Hydrodynamics) för att utöka dess tillämpbarhet.

Modellera dynamiska flöden med Smoothed-Particle Hydrodynamics (SPH). SPH flerfas-modell i Simcenter STAR-CCM+, som redan i 2406-versionen introducerade snabb meshfri CFD-kapacitet, gör att sofistikerad analys kan slutföras tidigare i utvecklingscykeln. I den uppdaterade 2502-versionen tas detta vidare till en ny ännu snabbare nivå. Med GPU accelerering går det vidare att applicera fall med rörliga objekt för SPH.

Styrkan med meshfri CFD
Inte minst SPH-bitarna är intressanta i detta, säger Ola Dahlin och förklarar att de framför allt ger fördelen av att jobba med meshfri CFD, som påskyndar simuleringen av komplexa transienta applikationer. Genom denna metodik kan man få detaljerade insikter om dynamiska flöden för flera vätskor inom en mängd olika discipliner, exempelvis ifråga om kylning av elmotorer eller vattenhantering i bilar. Andra vinster är att sofistikerad analys kan slutföras tidigare i utvecklingscykeln.
”Men SPH-metoden minskar också allmänt installations- och lösningstider, och man kan enkelt hantera sånt som deformerbara och komplexa geometrier,” säger Dahlin, och tillägger att detta också kan automatiseras för att ytterligare vässa effektiviteten i simuleringen. Med GPU accelerering, som kommer med den nya uppdaterade versionen, går det nu att applicera fall med rörliga objekt för SPH.”

Tar med simuleringsdata i den digitala tråden
Apropå styrkor är en väsentlig sådan i sammanhanget Siemens Simcenter-plattform som en del i bolagets samlade PLM-portfölj, Xcelerator.
Analytikern CIMdata har bland annat pekat på Xcelerator, dess helhet, öppenhet och bredd som tunga argument för portföljens lämplighet som företagsplattform för digital transformation. Detta innebär för S&A-området att t ex att Simcenter-plattformen och Teamcenter Simulation har kopplingar som för både större och mindre industriföretag innebär att de kan ta med simuleringsdata i företagets digitala tråd.

”Vi förser ingenjörerna med verktygen som underlättar att genomföra hela kedjan med analyser effektivt och precist, men också repeterbart och spårbart, för detta finns också verktyg i Simcenter portföljen (Simcenter HEEDS) och även i Teamcenter,” säger Ola Dahlin (ej på bilden).

Detta är nog så viktigt inte minst för att betydelsen av simulering och analys växer i takt med digitaliseringen av produktutvecklingssidan, som konstaterades ovan. Med detta följer också en tillväxt av S&A som tar en allt större del av produktframtagnings-processens helhetskaka. Men inte bara det, användning av S&A sprids i allt högre takt inom flera domäner inom värdekedjan, inte minst relaterat till produktion och tillverkning. Detta bidrar i sin tur att kraven ökar på tillgänglighet av data för att få ett bra, holistiskt grepp om både detaljer och helhet i produktframtagnings-kedjan. Hur märks detta i den uppdaterade 2025.2-versionen?
”Som alltid vid våra uppdateringar är ingenjörens arbete i fokus. I flera perspektiv, dels ifråga om Siemens som leverantör av marknadens starkaste IT-stöd och dels simulerings-ingenjörerna som användare; tillsammans kan de här bitarna effektivisera arbetet och ge ytterligare möjligheter att tackla nya svåra utmaningar,” svarar Ola Dahlin och tillägger att, ”det kan handla om svår fysik eller att koppla ihop två discipliner med varandra i analysen, t ex fluiddynamik och strukturdynamik, vilket i många fall är en utmanande process för ingenjörsteam, men som i gengäld kan ge en bättre insikt i produktens prestanda på olika vis.”
”Just att lösa problem som är sammansatta av olika discipliner behöver ju inte nödvändigtvis vara något man gör i samma mjukvara eller ens av samma person, men det är så utveckling ser ut och det skapar alltid flöden av information mellan olika personer och discipliner,” argumenterar han vidare.
I detta perspektiv är det viktigt för Siemens, menar Dahlin, ”att man förser ingenjörerna med verktygen som underlättar att genomföra hela kedjan med analyser effektivt och precist, men också repeterbart och spårbart, för detta finns också verktyg i Simcenter portföljen (Simcenter HEEDS) och även i Teamcenter. När vi på effektivare sätt kan modellera svåra eller sammansatta problem så kommer ingenjören kunna leverera insikter tidigare i processen, vilket ytterligare realiserar värdet av den kompetens som våra kunder bygger upp inom simulering. Det finns mängder av exempel hos våra användare både på hur simulering används tidigare i utvecklingen och hur simulering av produkten kan utnyttjas när den ligger i produktion. Och då alltså inte bara för att optimera produktens prestanda, utan också optimering kopplat till tillverkningsmetoder inom produktion.”

I elektrodoppnings-simuleringar ligger fokus på att förstå hur vätskeflöde och ytinteraktioner påverkar beläggningens enhetlighet, täckningseffektivitet, ytkvalitet efterbeläggning etc. Virtual Body-metoden är den idealiska för dessa applikationer, eftersom den kan erbjuda mycket exakta resultat med överlägsen skalbarhet och minskad beräkningstid.

Virtual Body – metod som formar målningsjobb och precisionsfyllning
Vi ska titta vidare på nyhetsfronten när det gäller STAR-CCM+ och noterar i detta nya intressanta kapabiliteter i 2025.2-versionen: det handlar t ex om Virtual Body-metoden, som formar målningsjobb och precisionsfyllning. Ett fundamentalt viktigt tillverkningssteg i exempelvis en bils tillverkning kan handla om elektrodoppad lackbeläggning av karossen. I detta är varje detalj viktig. Luftfickor som kan bildas från sprickor eller icke-idealiska rörelser när bilen sjunker ner i och dras igenom ett lackbad kan förstöra färgfördelningen och leda till bubblor och fula artefakter på vad som var tänkt att vara en blank yta. När man drar bilen genom ett färgbad bestämmer ett antal faktorer hur färgen flyter: Viskositet och ytspänning påverkar t ex hur jämnt den täcker ytan. I slutänden ligger hemligheten bakom hög kvalitet på den slutliga produkten i samspelet mellan en rörlig fast kaross (bilkarossen) och en komplex vätska (färgpoolen). Uppdraget att se till att de relaterade tillverkningsprocesserna görs rätt och utan kostsamma försök och fel har ett kort svar: CFD-simulering. Men det finns också ett lite längre svaret i detta: Virtual Body-metoden.

I en bloggpost på Siemens hemsida skriver Navid Hermidas mer om detta relaterat till den uppdaterade versionen av STAR-CCM+ 2025.2:
”För att modellera komplexa interaktioner mellan en rörlig fast kropp och en omgivande vätska, förlitar sig ingenjörer på avancerade CFD-simuleringstekniker. Mer specifikt, rörliga mesh-teknologier som gör det möjligt att simulera rörelsen av en fast (gräns) inuti dess omgivning när den påverkar vätskan som omger den.
Ett etablerat sätt att uppnå detta är den överskjutande metoden (”the overset approach”). Denna teknik ger både flexibilitet och noggrannhet genom att kombinera bakgrunds- och kroppsanpassad mesh, men den kommer med höga beräkningskostnader och jämförelsevis komplexa inställningar. Det är här Immersed Boundary Method (IBM) erbjuder ett kraftfullt och effektivt alternativ. Genom att bädda in objekt i ett bakgrundsnät, förenklar IBM simuleringsprocessen, samtidigt som noggrannheten bibehålls, minskad beräknings-overhead och skalbarheten förbättras.
Nu, för första gången, i den nya versionen av Simcenter STAR-CCM+ 2502, finns en speciell ”smak” av IBM, känd som Virtual Body-metoden (VBM), tillgänglig för att hantera denna typ av utmanande applikationer. Från elektrodopp-beläggning till vätskefyllning av behållare till pumpning av vätskor och luft, gör den här metoden det möjligt för CFD-simuleringsingenjörer att sålla igenom sina nyckelprestanda-indikatorer snabbare och enklare, vilket minskar omläggningstiden.

Hur fungerar Virtual Body-metoden?
I Virtual Body-metoden av-aktiveras cell-centroider som är placerade inuti ett objekt, liknande metoden för ”overset grid”. Därefter projiceras eller knäpps hörn nära den nyligen etablerade gränsen på den.
Denna metod är mycket anpassningsbar för att möta varierande noggrannhetskrav. Genom att välja ingångsytor som definierar den virtuella kroppen, kan adaptiv nätförfining användas för att uppnå önskad precisionsnivå.
För lägre förfiningsnivåer möjliggör detta tillvägagångssätt produktion av snabba CFD-resultat med lägre trovärdighet, användbara i de inledande faserna av designen, såsom det konceptuella designstadiet eller preliminära bedömningar.
I elektrodoppnings-simuleringar ligger fokus på att förstå hur vätskeflöde och ytinteraktioner påverkar beläggningens enhetlighet, täckningseffektivitet, ytkvalitet efter-beläggning etc. Virtual Body-metoden är den idealiska metoden för dessa applikationer, eftersom den kan erbjuda mycket exakta resultat med överlägsen skalbarhet och minskad beräkningstid,” skriver Hermidas.

Fysiska tester är för kostsamma och tidskrävande för dagens snabba pumpmarknad. Utvecklare av lösningar inom detta område, som är en växande arena för STAR-CCM+, måste veta att deras produkter uppfyller prestandakraven vid varje steg i utvecklingscykeln innan de skapar en enda prototyp. Detta kan uppnås genom 3D-beräkning av vätskedynamiken via (CFD)-simulering av pumpsystemets prestanda.

STAR-CCM+ finns i alla industrier
Vi var i ingressen inne på industri-segmenten där STAR-CCM+, enligt analytikerna har sina viktigaste målgrupper. Hur ser Ola Dahlin på detta och vad mjukvaran generellt kan göra för dem?
”Ingenjörer som arbetar med våra verktyg finns i alla industrier där någon form av utveckling eller verifiering av prestanda hos produkter görs. Men för att nämna en speciellt så är industrisegmentet med pumpar och turbomaskiner (roterande maskiner) en viktig del för Simcenter STAR-CCM+, här återfinns ofta kombinationen av att kunna hantera komplexa geometrier med många ingående delar eller snabbt och effektivt kunna byta ut geometridelar från CAD alternativt bygga egna geometridelar inuti Simcenter STAR-CCM+ med hjälp av vår 3D-modelleringsteknik. En styrka i Simcenter STAR-CCM+ är just effektiv geometrihantering och i kombination med möjligheter att göra ibland mycket avancerade analyser så gör det att den passar väldigt bra i händerna på ingenjörer inom turbomaskiner och pumpar,” avslutar Ola Dahlin.

Print Friendly, PDF & Email

Success Stories

Industriellt

Success Stories

Intressant på PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

Aktuell ANALYS

Aktuell Analys

Aktuell Analys

3D-printing

Block title