Ravi Nirankari konstaterar vidare att bolagen tillsammans med sin industriella ”tillverkningsexpertis i världsklass stödjer kunder inom liknande sektorer som Capgemini och våra respektive partnerskapsekosystem kompletterar varandra i hög grad, vilket gör koncernen till en naturlig del av Piterion.”
Han tillägger: ”Capgeminis globala skala och bredd av erbjudanden kommer att ge många varierande projekt och tillväxtmöjligheter för våra teammedlemmar. Vi delar Capgeminis kärnvärden och är mycket entusiastiska över möjligheten att gå med i koncernen.”
Låser upp nya nivåer av generativ AI och analys
Piterion fokuserar på att designa och hantera komplexa tekniska applikationsmiljöer för att förbättra tillverkningsprocesser och uppnå större effektivitet, spårbarhet och tillförlitlighet. De specialiserar sig på industriell digitalisering, särskilt PLM, och sammankoppling av system för tillverkningsutförande, tillverkningsdriftsledning och företagsresursplanering. Teamet utnyttjar också avancerad molninfrastruktur för att omvandla innovativa koncept till verklighet och bäddar in AI i sina egenutvecklade acceleratorer, såsom en datamigrerings-plattform, 3D-visualisering och ett distributionsramverk.

Särskilt intressanta är Piterions PLM- och MOM-funktioner, som kommer att hjälpa till att påskynda kunders övergångar från lokala infrastrukturer till molnbaserade miljöer, medan Capgeminis AI-drivna analys och generativa AI-modeller kommer att låsa upp nya nivåer av flexibilitet. Manufacturing Operations Management (MOM) hänvisar till de system, programvara och processer som används för att hantera, övervaka och optimera hela tillverkningsproduktionens livscykel. MOM fungerar som en brygga mellan övergripande affärsplanering (ERP) och automatisering på golvnivå (PLC/MES) och säkerställer effektiv produktion, kvalitetskontroll, lagerhantering och underhåll.
Tillsammans kommer dessa styrkor att hjälpa kunder att uppnå snabbare time-to-market, ökad kostnadseffektivitet inom teknik och tillverkning samt bättre övergripande operativ respons. Förvärvet förväntas slutföras under de kommande månaderna, med förbehåll för myndighetsgodkännanden och andra sedvanliga villkor för en transaktion av detta slag.

”Förverkligar något mycket större”
Piterions medgrundare, Ravi Nirankari, konstaterar i ett uttalande på LinkedIn:
”För mig personligen känns detta steg som en väldigt naturlig utveckling. På Piterion Group har vi byggt upp mer än 20 års praktisk PLM-expertis och arbetat nära våra kunder i komplexa tekniska miljöer. Vårt fokus har alltid varit pragmatiskt: att få PLM att fungera i verkliga industriella verksamheter. Nu, genom att slå oss samman med Capgemini, blir något mycket större möjligt. Capgemini har strategiskt stärkt och strukturerat sina PLM- och MOM-funktioner i åratal och byggt ett starkt globalt ramverk kring konsulting, integration och transformation. Med Piterion Group som deltar i denna resa får våra kunder starkare globala leveransmöjligheter, djupare operativ förståelse för komplexa tekniska applikationslandskap och förmågan att designa, implementera och driva skalbara PLM-miljöer – med en partner som förstår både affärstransformation och teknisk verklighet.”




