Annons

Tvåsiffrig ökningstakt för USAs fordonsindustri på robotsidan under 2024

…men majoriteten av robotarna IMPORTERAS från JAPAN, KINA och TYSKLAND. Hur utvecklas den amerikanska fordonsindustrin ifråga om automation? Frågan är hyperaktuell, inte minst i skenet av president Donald Trumps ambitioner att få hem så mycket industriproduktion som möjligt, nu senast via sitt på många håll hårt kritiserade tulltariff-program. Därför är det intressant att ta del av de siffror som IRF, International Federation of Robotics, presenterar idag kring takten ifråga om nya industrirobotar. Det visar sig nu att redan under Trumps föregångare på posten, Joe Biden, hände det mycket på robotiseringsfronten under 2024: Det visar sig att fordonsindustrin i USA ökat på sina satsningar på industrirobotar med 10,7 procent, vilket innebär att man under 2024 nådde 13 700 enheter, enligt de preliminära resultaten för året.
"USA har en av de mest automatiserade bilindustrierna i världen: Förhållandet mellan robotar och fabriksarbetare ligger på femte plats, knutet till Japan och Tyskland och före Kina", konstaterar Takayuki Ito, ordförande för International Federation of Robotics. "Detta är en stor moderniseringsprestation. Men,” tillade han, ”på andra nyckelområden inom tillverkningsautomation släpar USA efter sina konkurrenter."
Dock ska noteras att majoriteten av industrirobotarna är import från utlandet, vilket är en konsekvens av att det finns få robottillverkare som producerar i USA. Globalt är det framför allt fyra länder som är ledande när det gäller robotproduktion: 70 % av installationerna emanerar från enheter tillverkade i Japan, Kina, Tyskland och Sydkorea.
Inom denna grupp är kinesiska tillverkare de mest dynamiska. I ryggen har de produktionen för sin enorma hemmamarknad, som mer än tredubblats på fem år (2019-2023). Detta placerar dem på andra plats efter Japan. Kinas framgång bygger på deras nationella robotstrategi. Dess tillverkningsindustri installerade totalt cirka 280 000 enheter per år mellan 2021 och 2023, jämfört med totalt 34 300 installationer i USA 2024.
I Kina tränger robotik och automation igenom alla produktionsnivåer. Detta bevisas av dess höga robottäthet på 470 robotar per 10 000 anställda i tillverkningen – den tredje högsta i världen, överträffade bara av Tyskland och Japan 2023.
USA å andra sidan rankas bara på tionde plats bland världens mest automatiserade tillverkningsländer med en robottäthet på 2900 robotar per 100 anställda. Landets automation är starkt koncentrerad till bilsektorn: Cirka 40 % av alla nya industrirobotinstallationer år 2024 är inom fordonsindustrin. Därefter följer metall- och maskinindustrin med 3 800 enheter som representerar en marknadsandel på 11 %. Installationer i den amerikanska el- och elektronikindustrin har en marknadsandel på 9% med 2 900 sålda enheter.

En närmare presentation av siffrorna kommer att äga rum vid Automate Show 2025 i Detroit kommer IFRs vicepresident Jane Heffner att presentera de preliminära siffrorna om industrirobotinstallationer för den nordamerikanska marknaden onsdagen den 14 maj klockan 10:30 (Automate Show Theatre – monter 4832).
Robotics Executive Roundtable av IFR kommer sedan att diskutera trenderna och teknikerna som driver branschen idag. Panelen: Marina Bill ABB, Torsten Kroeger Intrinsic, Julia Astrid Riemenschneider United Robotics Group & Rethink Robotics, Matthew Wicks Zebra Technologies, Robert Huschka A3.

Siffrorna för industriella robotinstallationer i USA avseende 2022-2024.

Print Friendly, PDF & Email

Success Stories

Success Stories

Industriellt

Intressant på PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

PLM TV News

Aktuell ANALYS

Aktuell Analys

Aktuell Analys

3D-printing

Block title